понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 115
home Ракомет

Данска без Хансен и Ландин на последните два меча од квалификациите за ЕП

Данска без Хансен и Ландин на последните два меча од квалификациите за ЕП
HERNING, DENMARK JANUARY 27: (L to R) Mikkel Hansen of Denmark and Goalkeeper Niklas Landin of Denmark celebrate during the IHF Men's World Championships Handball Final between Denmark and Norway in Jyske Bank Boxen on January 27, 2019 in Herning, Denmark. (Photo by Jan Christensen / FrontzoneSport via Getty Images)

Данската ракометна репрезентација го објави списокот на ракометари кои ќе конкурираат за настап на натпреварите против Финска и Швајцарија во квалификациите пласман на Европското првенство.

Селекторот Николај Јакобсен одлучи да има даде одмор на на најдобрите Никлас Ландин, Микел Хансен, Хенрик Мелгард и Ласе Сван кои сигурно нема да настапат на последните два квалификациски меча.

Светскиот првак најпрво ќе гостува во Цирих, а неколку дена подоцна ќе биде домаќин на финската репрезентација. Цел е да се освојат максимален број бодови кои ќе донесат заверка на првата позиција на табелата каде се наоѓа и нашата репрезентација.

 

Коронавирус