четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 7
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Ракомет

Чешка откри колку ракометари се позитивни на коронавирусот

Чешка откри колку ракометари се позитивни на коронавирусот

Последното тестирање на чешката ракометна репрезентација покажало позитивни резултати кај дури 17 играчи, по што била донесена одлуката оваа селекција воопшто да не патува на СП 2021, со што Чесите остворија простор Македонија како прва резерва да отпатува за Каиро.

Ова во изјава за чешките медиуми вечерва го откри претседателот на федерацијата, Јарослав Швални, обелоденувајќи дека Чесите немале ниту здрави тренери кои би ја воделе репрезентацијата.

„Веќе немавме време, а ситуацијата станауваше се полоша. Имавме план да пратиме 21 ракометар за Египет, од нив дури 17 беа позитивни на коронавирус. Зборувавме со лекарите, постоеше можност дури и кај оние што денеска беа негативни во следните денови да се појават симптоми. Решивме дека не смееме да ризикуваме со здравјето, со реномето, уште повеќе бидејќи немавме ниту тренери, откако позитивен беше и селекторот на јуниорската репрезентација, по целокупниот стручен штаб кои од претходно беше недостапен“, истакна Швални.

Коронавирус