четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Ракомет

Чешка најавува хаос во Вараждин: Германија запрена во првите 30 минути

Чешка најавува хаос во Вараждин: Германија запрена во првите 30 минути

Во крајно неефикасен натпревар, Чешка води против Германија во првиот меч од нашата група кој се игра во Вараждин.

По првите 30 минути игра, Чешка води со 10:9. Германскиот тим е целосно непрепознатлив, со многу технички грешки, безидејно во нападот и промашување на чисти зицери.

Единствен расположен кај Германците е бекот Штефан Фат, кој постигна 5 од вкупно 9-те погодоци на Германците.

Доколку не ја поправат својата игра, Германците може да имаат проблеми со жилавата Чешка, која покажува дека победата над Данска не била случајна.

Пред стартот на главната фаза, Чешка е со два бода во групата, колку што имаат и Шпанија, Данска и Германија. Македонија е на првото место со 3 бода, Словенија е псоледна со 1.

Од 20:30 часот се игра мечот меѓу Словенија и Данска,

Коронавирус