петок, 20. мај 2022. Вести денес: 107
home Ракомет

Брестовац: Со Кире сме 60% посилни, но мора да сме свесни дека има 40 години

Брестовац: Со Кире сме 60% посилни, но мора да сме свесни дека има 40 години

Македонскиот селектор Данило Брестовац на средбата со медиумите во Виена во очекување на утрешниот старт на Европското првенство, отворено ја нагласи желбата за успешен почеток против Украина и покрај тоа што Македонија ја очекуваат три тешки дуели во групата.

Јасно е дека најинтересниот момент за целокупната македонска јавност е зошто капитенот Кирил Лазаров воопшто не настапи на пријателските дуели во Словенија, против Црна Гора и домаќинот Словенија…

„Јас искрено би сакал Лазаров да игра постојано, да игра 60 минути на натпревар… Но, да бидеме реални, Кире е во поодминати години и сепак природата си го чини своето. А, ние мора да го почитуваме тоа. Затоа неопходно е и јас како селектор да ги почитувам размислувањата на Лазаров. Факт е дека ние сме 60-70% подобри со Кире во тимот, но има 40 години и ние тоа мора да го почитуваме“ – истакна Брестовац, притоа дополнувајќи:

„Првпат работевме подготовки надвор од Македонија. Имавме и доволно денови за одмор по напорната сезона. Мислам дека сме повеќе од доволно подготвени, нема некои изненадувања знаеме што не чека. Едно е пријателски натпревари а друго се официјални натпревари на големи натпреварувања“.

Коронавирус