понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Ракомет

Брестовац: Сакаме резултати, но мораме да бидеме трпеливи

Брестовац: Сакаме резултати, но мораме да бидеме трпеливи

Тренерот на Металург, Данило Брестовац побара трпение за неговиот млад тим да почне да покажува резултати.

Металург вчеравечер во Лигата на шампионите загуби од Бешикташ со убедливи 30:22, иако по првото полувреме имаше негатива од само еден гол (13:14).

– Се чувствувам како некое мало дете што допрва вади млечни заби, но никако да ги извади. Имавме добри моменти на оваа средба, но и многу лоши моменти. Со младите мораме да бидеме трпеливи, мораме да изградиме добра база, добар тим и да го комплетираме ростерот со двајца или тројца странци. Знам дека сакаме резултати, но мораме да бидеме трпеливи. Од тоа корист нема да има само Металург, туку и репрезентацијата, изјави Брестовац.

Следен натпревар на металурзите е во СЕХА лигата на 30 септември против Татран Прешов.

(Миа)

Коронавирус