вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 107
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Ракомет

Бек од Аргентина го засилува Вардар: Европскиот првак пред потпис со Симонет

Бек од Аргентина го засилува Вардар: Европскиот првак пред потпис со Симонет

Европскиот и македонски ракометен првак Вардар е близу до договор со аргентинскиот репрезентативец Пабло Симонет, пишува шпански „handball100x100“.

Вардарци се во потрага по среден бек, а еден од опциите е Симонет. Пред извесен период тој потпиша за Сиудад Енкантада, но Аргентинецот сака да игра во европските купови. Наводно, тој немал ништо против на трансфер во Македонија поради настапите на Вардар во Лигата на шампионите.

28-годишникот е долгогодишен репрезентативец на Аргентина, а е брат на Диего Симонет кој настапува за француски Монпелје. Претходно, Симонет настапуваше и за шпански Бенидорм и има ракометно искуство во Европа.

„Новиот Вардар“ на Михајло Михајловски е во потрага на главен среден бек кој ќе биде носител на играта. Досега, во тимот се само два средни бека, но релативно млади македонски ракометари – Мартин Карапалевски и Марко Мишевски. Македонскиот првак покрај што бара среден бек, има потреба и од засилувања на десната бековска позиција.

Парламентарни избори 2020