среда, 28. септември 2022. Вести денес: 87
home Останати спортови

Зверев до Медведев: Ти си најдобриот тенисер оваа година (видео)

Зверев до Медведев: Ти си најдобриот тенисер оваа година (видео)

Данил Медведев продолжува да доминира во машкиот дел од турнејата, а последниот негов успех дојде на „Мастерс“ турнирот во Шангај. Во финалето, Русинот го совлада Александар Зверев со 6-4 6-1, а дури ни за миг не ја иницијативата иницијативата во мечот.

Тоа беше шесто последователно финале на светскиот бр.4, вклучувајќи го и „Ју Ес Опен“ и неговата втора титула од категоријата АТП 1000 во Синсинати .

Неговиот ривал денеска не штедеше пофалби за Медведев за време на доделувањето на наградите.

– Прво честитки за Данил. Веројатно си најдобриот играч на светот оваа година. Начинот на кој играш е неверојатен. Ти посакувам се најдобро на следните турнири. Шест последователни финалиња … Мислам дека можеш да стигнеш до девет, изјави Зверев.

И самиот тој може да извлече многу позитиви од неговиот настап откако го елиминираше Роџер Федерер и покажа добар тенис цела недела.

– Сакам да му се заблагодарам и на мојот тим. Ви благодарам што бевте заедно со мене и што ме поддржувавте да бидеме заедно во тешките времиња. Тоа беше емотивно патување на и надвор од теренот. Ќе се подобрам, ви ветувам, ќе се подобрам. Во одреден момент повторно ќе го кренеме трофејот, додаде тенисерот.

Коронавирус