петок, 17. септември 2021. Вести денес: 7
home Останати спортови

Златната Холанѓанка призна: Да не беше кафето, немаше да бидам олимписка шампионка

Златната Холанѓанка призна: Да не беше кафето, немаше да бидам олимписка шампионка

Сифан Хасан изјави дека без кафе не би стана олимписка шампионка на 5.000 метри, откако остана без енергија во квалификациите на 1.500 метри.

Холандската претставничка утринава во Токио падна во текот на квалификациите на 1.500 метро, но и покрај тоа прва мина низ целта и стигна до полуфиналето.

Потоа триумфираше и во финалната трка на 5.000 метри.

-Не можам да верувам! Целата своја енергија ја потрошив утринава, бев уморна. Не можам да верувам што се случи. Кога паднав, се чувствував ужасно. Не можев ни да замислам дека ќе бидам олимписка шампионка.„Многу енергија потрошив утринава, не ги чувствувам нозете. Пред финалето не ми беше гајле… Бев толку уморна. Да не беше кафето, не би била олимписка шампионка, изјави Сифан.

Хасан во Токио ќе има шанса да одјде и до медалите на 1.500 и 10.000 метри.

Коронавирус