среда, 3. август 2022. Вести денес: 69
home Останати спортови

Жестока тепачка на хокеарско дерби во Канада (ВИДЕО)

Жестока тепачка на хокеарско дерби во Канада (ВИДЕО)

Дерби натпреварот во  канадската држава Алберта помеѓу Калгари Флејмс и Едмонтон Оилерс со години се нарекува „битка за Алберта“.

Синоќа докажаа дека е така на средбата меѓу Пламените и Нафтарите (4: 3), обележана со ретко видена тепачка меѓу Зак Касијан и Метју Ткачук на крајот на втората третина.

Шест години помладиот Ткачук прв се нафрли во играчот на „Оилерс“и го сруши, кршејќи му го шлемот. Судиите не досудија класичен прекршок, а Ткачук го стори истото неколку минути подоцна, иако вториот дуел беше многу почист.

Но, откако Ткачук го удри по втор пат, Касијан целосно ги загуби нервите и го нападна противникот. Тој ги соблече ракавиците и шлемот на Ткачук и потоа брутално го удараше по главата и вратот . Го претепа Ткачук додека лежеше на мразот, добивајќи две минути двапати плус десет минути казна за груб напад.

Коронавирус