четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 46
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Останати спортови

Започна европското карате шотокан првенство во Скопје, 1500 каратисти се борат за медали

Започна европското карате шотокан првенство во Скопје, 1500 каратисти се борат за медали

Денеска започна Европското карате шотокан првенство во Скопје (во Борис Трајковски/А1 арена) на кое учествуваат над 1500 натпреварувачи од   20-тина земји од Европа.

Во Скопје пристигна и претседателот на Светската отокан организација Есад Делихасан кој воедно е и претседател на Турската и на Балканската ВКФ федерација.

Најмногу натпреварувачи пријавиле Романците – 390, Македонија – 146, Турција – 86, Бугарија -72 итн.

 

Коронавирус