петок, 24. септември 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Забрането е објавувавање на фотографии со спортисти кои клечат

Забрането е објавувавање на фотографии со спортисти кои клечат

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и организаторите на Олимписките игри во Токио забранија фотографии на социјалните платформи на спортисти кои клечат за поддршка на кампањата „Црните животи се важни“.

Вчера британските и чилеанските фудбалери станаа првите спортисти во историјата на Олимпијадите кои клекнаа во борбата против расизмот и дискриминацијата.

Се известува дека наредбата била дадена непосредно пред почетокот на натпреварот. Ниту една од фотографиите на колената спортисти не беше објавена на страниците на организацискиот одбор Токио 2020 или на МОК на Инстаграм, Фејсбук, Твитер или на други платформи.

Претходно, МОК објави дека ќе го запази „правилото 50“ на Олимписката повелба, според која на игрите е забранета каква било политичка, верска или расна пропаганда.

Според ажурираните упатства за учесниците на Игрите, спортистите ќе можат поактивно да го изразат своето граѓанско убедување, на пример, во форма на гестови. Во овој случај, какви било демонстрации се дозволени само пред почетокот на натпреварот, а не на подиумот за време на доделувањето на наградите. (МИА)

Коронавирус