вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Втор ден од Европското карате шотокан првенство во Скопје (ФОТО)

Втор ден од Европското карате шотокан првенство во Скопје (ФОТО)

Во Скопје во арената “Борис Трајковски“ втор ден се одржува Европското карате шотокан првенство на кое учествуваат повеќе од 1500 натпреварувачи од 20-тина земји од Европа.

Во Скопје пристигна и претседателот на Светската отокан организација Есад Делихасан кој воедно е и претседател на Турската и на Балканската ВКФ федерација.

Најмногу натпреварувачи пријавиле Романците – 390, Македонија – 146, Турција – 86, Бугарија -72 итн.

Инаку, Европското карате шотокан првенство ќе трае три дена и тоа од 1 до 3 ноември.

 

Коронавирус