вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 62
home Останати спортови

ВТА ја избра Барти за тенисерка на годината

ВТА ја избра Барти за тенисерка на годината

Вторпат во кариерата Австралијката Ешли Барти ја освои ВТА наградата за „тенисерка на годината“, додека Барбора Крејчикова од Чешка доби двојна награда – за „најдобра двојка на годината“ во тандем со Катерина Синиакова, и „тенисерка со најголем напредок“.

Меѓу добитничките на годинешните награди на Женското тениско здружение (ВТА) се најдоа и сензационалната победничка на Ју-Ес Опен, Британката Ема Радукану, која е прогласена за „дебитантка на годината“ и Шпанката Карла Суарез Наваро за „повратничка на годината“.

 

Коронавирус