понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 44
home Останати спортови

Возњацки боледува од тешка автоимуна болест

Возњацки боледува од тешка автоимуна болест

Данската тенисерка Каролина Возњацки соопшти дека боледува од ревматоиден артритис односно од тешка автоимуна болест од која страдаат зглобовите.

Болеста и била дијагностицирана пред Ју-Ес опен, но Возњацки нагласи дека го чекала крајот на сезоната за да ја соопшти информацијата во јавноста.

– Имам автоимуна болест, ревматоиден артритис од која страдаат зглобовите. Кога во телото имам многу течности отекувам и се заморувам. Во почетокот тоа ми беше шок, но сега се обидувам да се носам со тоа, истакна Возњацки.

Во моментов третата тенисерка на ВТА листата соопшти дека прима терапија и животот не и е во опасност.

Последниот натпревар сезонава на завршиот ВТА турнир во Сингапур 28-годишната тенисерка го загуби од Елина Свитолина со 2:1. (МИА)