петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Во Париз се извлекува жрепката за Ролан Гарос

Во Париз се извлекува жрепката за Ролан Гарос

Ждрепката за Отвореното првенство на Франција во 2022 година ќе се одржи денеска од 19 часот во Париз, Франција.

Извлекувањата во сингл за мажи и жени се состојат од 104 директни записи, 16 квалификации и осум вајлд-карти.

Во секое од ждрепките ќе има по 32 носители, а извлекувањето е предвидено да трае 50 минути.

Ролан Гарос 2022 година ќе се одржи од 22 мај до 5 јуни. Грен слем турнирот на земјени терени, основан во 1891 година, ќе се одржи на Стад Ролан Гарос во Париз, Франција.

Коронавирус