понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 108
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Останати спортови

Во Германија, подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстон

Во Германија, подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстон

Организаторите на германското Гранд При се подготвени да бидат домаќини на трка во Формула 1 наместо Силверстон. Одржувањето на британското гран-при е загрозено откако тамошните власти издадоа декрет за потребата да се изврши двонеделен карантин за сите лица кои влегуваат во земјата.

Вработените и учесниците во Формула 1 сè уште не подлежат на исклучок од ова правило.

Во Германија изразија подготвеност да бидат домаќини на две трки кои првично требаше да се одржат на Силверстон. Натпреварувањето би се одржало на Хокенхајм ринг.

За сезоната 2020 на првичниот календар не беше предвидена трка за Големата награда на Германија.

Коронавирус