сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Владимир Кличко не исклучува враќање во боксот

Владимир Кличко не исклучува враќање во боксот

Поранешниот светски шампион во бокс во тешка категорија, Владимир Кличко признава дека може под одредени околности да се врати во професионалниот ринг.

– Сите ме прашуваат дали ќе се вратам на рингот. Ако го сторам ова, не е да ми ја скршат вилицата, туку да рушам рекорди. Засега нема планови за враќање. Зафатен сум со мојот живот, но ајде да видиме што ќе се случи следно, вели Кличко.

Украинецот ги сподели своите очекувања за борбата помеѓу Тајсон Фјури и Деонтај Вајлдер.

– Или Вајлдер ќе победи со нокаут, или Фјури ќе победи на поени. Лично, многу го почитувам Вајлдер. Тој беше во мојот тренинг камп, поминавме неколку рунди во рингот. Тој е одличен човек и фантастичен боксер. Веројатно никој во категоријата тешка категорија, вклучувајќи ме и јас, нема толку многу нокаути. Верувале или не, мислам дека Фјури може да го стори тоа. Можеби тој нема да успее, но јас би сакал тој да победи, изјави Кличко.

Четириесет и тригодишниот Владимир Кличко има 69 борби во професионалниот бокс, забележа 64 победи и пет порази. Во последните две борби тој загуби од Британците Тајсон Фјури и Ентони Џошуа.

Коронавирус