вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 113
home Останати спортови

Вимблдон се враќа оваа година и тоа со публика

Вимблдон се враќа оваа година и тоа со публика

Организаторите на Вимблдон минатата сезона одлучија да не го одржуваат престижниот грен слем турнир поради пандемијата на коронавирусот, но оваа година се враќа во тенискиот календар.

Соопштено е дека традиционално третиот грен слем во сезоната ќе се одржи од 28 јуни до 11 јули 2021 година, и тоа со присуство на помала публика.

Напоменато е дека конечната одлука за точниот број на гледачи на трибините ќе биде донесена што е можно подоцна за да се овозможат што повеќе гледачи.

Еден од условите за учество на овој настан е сите играчи и членови на нивниот тим да бидат сместени во официјалните хотели на организаторите.

Минатогодишниот Вимблдон беше откажан поради коронавирусот, тоа беше првото и единствено откажување на легендарниот турнир по Втората светска војна.

ЕУРО 2020

Македонија