недела, 31. јули 2022. Вести денес: 65
home Останати спортови

Вилијамс: Tука сум за да докажам дека се вратив

Вилијамс: Tука сум за да докажам дека се вратив

Американската тенисерка Серена Вилијамс се пласира во полуфиналето на Вимблдон. Таа вели дека имала голема желба да докажа дека се враќа на старите патеки.

– Се чувствувам одлично. Ова е само мојот четврти турнир по враќањето. Не чувствувам притисок да мора да победам. Јас сум тука за да докажам – се вратив. Чувствувам дека се приближувам до моето претходно ниво, но до посакуваната форма се уште има долг пат, изјави Вилијамс.

Во полуфиналето, Американката ќе се состане со германската тенисерка Јулија Гергес.

Коронавирус