четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 187
home Останати спортови

Вилијамс се враќа на терените

По 11 месечна пауза, поранешната прва светска тенисерка Серена Вилијамс повторно ќе се врати на терените.
Вилијамс се враќа на терените

Таа на 30 декември ќе одигра меч против Остапенко во првото женско издание на демонстративниот турнир во Абу Даби.

36-годишната Американка не играше од крајот на јануари минатата година, кога ја освои својата 23. титула Грен слем во Австралија, а потоа привремено се повлече поради мајчинство.

– Возбуден сум и чест ми е да што се враќам на теренот и ќе бидам дел од првиот женски меч на овој турнир, изјави Вилијамс.

Коронавирус