вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

ВИДЕО: Луд Јапонец се пресели во Србија и учеше српски поради Новак

ВИДЕО: Луд Јапонец се пресели во Србија и учеше српски поради Новак

Иори Јошида е непознато име за пошироката јавност, но тоа нема да биде така уште долго време.

Вчера Јапонецот си ја исполни желбата и конечно го сретна својот идол Новак Ѓоковиќ. Неговата приказна и поврзаност со српскиот тенисер датира од 2011 година, една од најдобрите години во кариерата на првиот светски рекет.

Инспириран од неговата игра и форма, тој побарал од татко си да се пресели во Србија. Овој му дозволил, па Иори наредните четири години ги поминал во Панчево.

Периодот го искористил за да научи српски јазик, а ќепабите му станале омилено јадење.

Погледнете ја блиската средба на Јапонецот и Ѓоковиќ на турнирот во Токио:

Коронавирус