петок, 5. март 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

ВИДЕО: Историја за Македонија, прва победа на Европско првенство!

ВИДЕО: Историја за Македонија, прва победа на Европско првенство!

Историска прва победа за Македонија на Европските првенства, совладана Белорусија со 3-1 во „Стожице“ по голема борба и извонредна партија на Никола Ѓорѓиев.

Македонија не започна добро, го загуби првиот сет со 23-25, но следуваше неверојатен пресврт и победа, во вториот сет 25-19,  епска борба во третиот сет, на крилјата на Никола Ѓорѓиев стигнавме до победа 29-27.

Во четвртио сет запишавме триумф со 25-20, Никола Ѓорѓиев запиша 37 поени.

За Македонија ова е прва победа на шампионатот која ја посакувавме, одбојкарите покажаа дека знаат, дека можат, заслужена победа!

Извор: dribling.mk

 

Коронавирус