вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

ВИДЕО: Хорор повреда на ЗОИ, олимпиец си го скрши вратот

ВИДЕО: Хорор повреда на ЗОИ, олимпиец си го скрши вратот

Австриецот Маркус Шајрер преживеа кошмарен пад во четвртфиналето на сноуборд крос. Тој изгуби контрола по еден од последните скокови во својата 1/4-финална серија и приземји на грб, но сепак успеа да ја заврши трката.

Прегледите потоа покажале дека има скршена петтиот вратен пршлен, но тој ги движи своите екстремитети и нема да има посериозни пречки.

30-годишниот спортист ќе биде пренесен во Австрија, каде ќе помине посериозни прегледи.

Коронавирус