недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

ВИДЕО: Ферстапен прв на подиумот во Тексас, Хамилтон и Перес завршија на второто и третото место

ВИДЕО: Ферстапен прв на подиумот во Тексас, Хамилтон и Перес завршија на второто и третото место

Макс Ферстапен од Ред Бул запиша победа на трката за ГН на САД која се возеше во Тексас. Место на подиумот имаше и за актуелниот светски шампион Луис Хамилтон како втор од Мерцедес, а трет низ целта мина Серхио Перес исто така од Ред Бул.

Лидер на пет трки до крајот е Ферстапен со 287,5 поени, пред Хамилтон кој има 275,5. Следната трка за ГН Мексико ќе биде на 7 ноември.

Коронавирус