вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 76
home Останати спортови

ВИДЕО: Циркуз во Доха – цел свет им се смее на кинеските атлетичарки!

ВИДЕО: Циркуз во Доха – цел свет им се смее на кинеските атлетичарки!

Ретко виден циркуз во атлетскиот свет денес ни приредија атлетичарките на Кина, кои беа дел од финалето на штафетата на 4×100 метри.

Иако беа едни од фаворитките за најдобар пласман, а воедно имаа огромна шанса да обезбедат и учество на Лeтните Олимписки игри во Токио, но на крај доживеаја фијаско, откако на неколку пати ги прекршија правилата, а при последната промена направија невидена грешка, по која цел свет им се смее.

Погледнете ја големата грешка на кинеските атлетичарки:

Златниот медал во оваа дисциплина им припадна на спринтерките од Јамајка.

Коронавирус