среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 127
home Останати спортови

ВИДЕО: 17-годишниот Давид од Ѓорче сруши балкански рекорд

ВИДЕО: 17-годишниот Давид од Ѓорче сруши балкански рекорд

17-годишниот Давид Ѓоргоќески од Ѓорче Петров сруши балкански рекорд во правење скелкови за еден час, тој успеа да направи неверојатни 2604 склека.

Имено Давид тренира бокс, а со ваквиот подвиг тој покаже дека во моментов е еден од најиздржливите луѓе на Балканот.

Рекордот во правење склекови го држеше Србин, а од денес е во рацете на Македонецот Давид Ѓоргоќески.

Давид во изјава за КУРИР, вели дека ова е само почеток, во иднина тој планира да го сруши гинисовиот рекорд во правење склекови, кој изнесува 2919 склека.

Погледнете го видеото:

Коронавирус