понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Верстапен верува дека ништо нема да го спречи Хамилтон повторно да стане шампион

Верстапен верува дека ништо нема да го спречи Хамилтон повторно да стане шампион

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен смета дека ништо не може да го спречи Луис Хамилтон да стане шампион во Формула 1 во 2020 година.

– Може ли некој да му застане на патот на Хамилтон да стане шампион? Не. Мерцедес има премногу предност. Се обидувам да се борам, но сега е невозможно. Ако само сонувате да се фатите со Мерцедес, тоа нема да се оствари. Ние мора да продолжиме да работиме, изјави Верстапен.

По четири трки во сезоната 2020, Хамилтон е лидер во поредокот со 30 бода предност во однос на најблискиот прогонувач и клупски колега, Валтери Ботас. Верстапен е на третото место и е 36 бода зад Хамилтон.