петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Верстапен победник на инаугуративната трка за Големата награда на Мајами

Верстапен победник на инаугуративната трка за Големата награда на Мајами

Макс Верстапен победи на инаугуративната трка за Големата награда на Мајами и стигна до својот трет триумф сезонава во болидот на Ред Бул.

Холанѓанецот уште на стартот го престигна Карлос Саинс, а потоа во 9 круг успеа да го заобиколи Шарл Леклер и со мирно и безбедно возење дојде до победа.

Во првите десет се најдоа уште Серхио Перес, Џорџ Расел, Луис Хамилтон, Валтери Ботас, Естебан Окон, Фернандо Алонсо и Алекс Албон.

Во генералното рангирање Леклер е на лидерската позиција, но, Верстапен уште повеќе му се доближи во борбата за титулата.

Коронавирус