четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Верстапен останува победник во Австрија

Верстапен останува победник во Австрија

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен останува победник на Големата награда на Австрија откако стјуардите одлучија да не наметнуваат казна за инцидентот со Шарл Леклер на три круга пред завршницата на трката.

Холандскиот пилот го нападна Леклер и го истурка од патеката, но стјуардите одлучија дека сè е во рамките на правилата.

Така победата остана за пилот на Ред Бул, а Леклер и Ферари останаа на втората позиција.

Коронавирус