недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 17
home Останати спортови

Верстапен до пол-позиција во Мексико пред двата пилоти на Ферари

Верстапен до пол-позиција во Мексико пред двата пилоти на Ферари

Холанѓанецот Макс Верстапен победи на денешните квалификации за ГН на Мексико и ќе стартува од првата позиција на утрешната трка.

Зад него се пласираа двата пилоти на Ферари. Чарлс Леклерк заврши втор, а Себастијан Фетел се избори за трето најдобро време.

Возачот на Мерцедес, Влатери Ботас, направи судир во завршницата и стави крај на квалификациите со жолти знаменца.

Финецот ќе стартува од шестата позиција, а неговиот клупски колега Луис Хамилтон ќе тргне од вториот ред, односно од четвртото место.

Коронавирус