вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 68
home Останати спортови

Вавринка одби вајлд карта за Мастерсот во Париз

Вавринка одби вајлд карта за Мастерсот во Париз

Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка одлучи по редовен пат да се обиде да обезбеди место на Мастерсот во Париз. Тој претходно побара специјална покана од организаторот, за подоцна да ја одбие истата со образложение дека ќе игра квалификации.

Вавринка во моментов е рангиран на 68. место на АТП листата.

Швајцарецот поради повреда подолго време беше надвор од терените, а на натпреваувањето му се врати оваа сезона.

Мастерсот во Париз е последен за 2018 година.