недела, 5. јули 2020. Вести денес: 138
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Останати спортови

Уште еден нордиец од Естонија призна за употребата на крвен допинг

Уште еден нордиец од Естонија призна за употребата на крвен допинг

Естонскиот натпреварувач во крос-кантри скијање Алго Кјарп призна дека користел крвен допинг, пренесе естонската телевизија „ЕРР“. Спортистот признал дека ги користел услугите на германскиот лекар Марк Шмит.

Двајцата се поврзале преку поранешниот тренер на репрезентацијата на Естонија по крос-кантри скијање -Мати Алавер.

Претседателот на Естонија, Керсти Калјулајд го лиши Алавер од неговите државни признанија, откако пред неколку дена натпреварувачите Карел Тамјарв и Андреас Верпалу беа вмешани во употребата на крвен допинг за време на Светското првенство во Зефелд (Австрија).

На 27 февруари петмина спортисти беа уапсени во врска со допинг прекршоци во Австрија и Германија за време на шампионатот во нордиски дисциплини во Зефелд.

На 1 март од естонската крос-кантри федерација најавија дека Тамјарв и Веерпалу признале дека користеле допинг.

МИА

Парламентарни избори 2020