среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 65
home Останати спортови

УС Опен може да се одржи на терените во Индијан Велс оваа година

УС Опен може да се одржи на терените во Индијан Велс оваа година

Отвореното првенстви на САД би можело да се одржи во Индијан Велс оваа година, според „Марка“.

Њујорк, каде традиционално се одржува Гренд-слем турнирот, е еден од градовите најмногу погодени од пандемијата од коронавирус, а спортскиот комплекс во моментов се претвора во привремена болница. Калифорнија, каде се наоѓа Индијана Велс, има поголема веројатност порано да се опорави од коронавирусот.

Индијан Велс е домаќин на еден од најголемите турнири на АТП и ВТА календарот, така што инфраструктурата е во можност да биде домаќин на натпревари од Гренд-слем.

Турнирот во Индијан Велс беше првиот што не се одржа оваа година заради кризата со коронавирусот.

УС Опен треба да започне на 24 август.

ЕУРО 2020

Македонија