четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 76
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски

home Останати спортови

Унгарија добива МОТО ГП трка во 2023 година

Унгарија добива МОТО ГП трка во 2023 година

Првите луѓе на МОТО ГП  шампионатот соопштија дека постигнат е договор за нова трка во календарот за 2023 година.

Потпишан е договор за организација на МОТО ГП трка во Унгарија. Трката е предвидено да се одржи на новата патека во близина на градот Дебрецин.

Последен пат Унгарија беше домаќин на трки во 1990 и 1992 година, кога на патеката „Хунгароринг“ која е позната по Ф1 се возеа две трки.

Унгарија претходно се поврзуваше со трка во 2009 година, но тогаш не беше постигнат договор.

Коронавирус