вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 203
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лисиче

home Останати спортови

Трстена по петти пат ќе додели Златни олимписки оскари

Трстена по петти пат ќе додели Златни олимписки оскари

Олимпискиот шампион Шабан Трстена, денес, ќе додели пет Златни олимписки оскари за личности и институции кои го поддржувале во неговата кариера. Ова е петта ваква манифестација со која легендата на македонскиот спорт сака да и се заблагодари на неговите поддржувачи.

Претходни добитници на олимписките оскари се: претседателот на МОК, Васил Тупурковски; Дарко Каевски како директор на Агенцијата за млади и спорт; поранешниот селектор на боречката репрезентација, Насе Насев; Милош Вучидолов – доктор на репрезентацијата; Хајруш Синани, како негов тренер; доајените на македонското спортско новинарство, Атанас Костовски, Зоран Михајлов, косовскиот новинар Агим Касаполи; Ѓорѓи Кузмановски – претседател на Сојузот на спортови на Град Скопје; Антон Серечи – спортски новинар во радио Скопје на албански јазик; Мирослав Наумовски – долгогодишен спортски новинар; Мигена Горенца – главен и одговорен уредник на МТВ на албански јазик и Ванчо Чифлиганец – почесен претседател на Сојузот на боречки спортови, медиумските куќи МТВ и Алсат.

Шабан Трстена е роден на 1 јануари 1965 во Скопје. Трстена е освојувач на златен медал на Олимписките игри во 1984 година во Лос Анџелес и на сребрен медал на Олимпијадата во 1988 година во Сеул. Тој беше европски шампион во 1984 и 1991 година, освојувач на сребрени медали на првенствата во 1983, 1985 и 1986 година и бронзени во 1982 и 1988 година. Прогласуван е за „Спортист на 20. век“ во нашата држава, седум пати за „Спортист на годината“ на Македонија, 10 пати за „Најдобар спортист“ на Град Скопје и еднаш за „Најдобар спротист“ на поранешна СФР Југославија.

Локални избори 2021