четврток, 22. август 2019. Вести денес: 136
home Останати спортови

ТРАГЕДИЈА НА СКИЈАЊЕ: Почина олимпискиот шампион на само 30 години

ТРАГЕДИЈА НА СКИЈАЊЕ: Почина олимпискиот шампион на само 30 години

Освојувачот на олимписки златен медал во веслање и германскиот репрезентативец Максимилијан Рајнелт почина на 30 годишна возраст.

Швајцарската полиција соопшти дека Рајнелт починал за време на викендот на скијање, но не ја наведе причината за смртта.

Тој како член од осум спортисти во 2012 година го освој златниот медал на олимписките игри во Лондон, додека сребрен медал освој четири години подоцна во Рио де Женеиро.

Рајнелт исто така има освоено и две титули на светскиот шампионат и е повеќекратен освојувач на европски титули.