сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Топлото време ги помести тениските натпревари на ОИ

Топлото време ги помести тениските натпревари на ОИ

Натпреварите на олимпискиот тениски турнир во Токио од утре ќе почнуваат од 15 часот по локално време, четири часа подоцна отколку досега, поради екстремните временски услови.

Како што соопшти Светската тениска федерација, одлуката за промена на термините е донесена во консултации со Меѓународниот олимписки комитет, Организацискиот одбор, судиите, докторите и тенисерите.

Поради големата влажност на воздухот, која денеска во Токио изнесува 72 отсто, и температури повисоки од 30 степени Целзиусови, претходно на тенискиот турнир Паула Бадоса од Шпанија доживеа топлотен удар поради што го предаде натпреварот против Маркета Вондрушова и го напушти теренот во инвалидска количка.

Коронавирус