понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 13
home Останати спортови

Тоа што се крие зад 47-та ќе ги остави фановиве на Шумахер во солзи- синот на легендата во Формула 1 откри што симболизира бројката

Тоа што се крие зад 47-та ќе ги остави фановиве на Шумахер во солзи- синот на легендата во Формула 1 откри што симболизира бројката

Во својата дебитантска сезона во Формула 1, Мик Шумахер, ќе се натпреварува под бројот „47“ во тимот на Хас. Шумахер јуниор беше исклучително успешен во послабите категории и се очекува да има одлична кариера, а воедно објасни зошто ќе се натпреварува под овој број.

Имено, со бројот 4 стана шампион во Формула 3, додека бројот 7 претставува повеќе работи за него, но најважна е седумте шампионски титули на неговиот татко Михаел.

Патем, бројот 47 е исто така збир на деновите во месецот на родендените на неговата, мајката и таткото.

Мик Шумахер е многу близу да стане шампион во Формула 2, а моментално е лидер во тоа натпреварување.

Коронавирус