среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 156
home Останати спортови

Тим не дава поддршка на идејата на Ѓоковиќ за финансиска помош за тенисерите со понизок рејтинг

Тим не дава поддршка на идејата на Ѓоковиќ за финансиска помош за тенисерите со понизок рејтинг

Австрискиот тенисер Доминик Тим, рангиран на третото место на светската ранг-листа, не беше инспириран од идејата водечките тенисери во светот, финансиски да ги поддржуваат пониско рангираните играчи за време на пандемијата на коронавирус.

Минатата недела лидерот на ранг-листата Новак Ѓоковиќ ги повика другите играчи од ТОП 100, да се вклучат со донации за фондот. Според Тим, генерално има празнини во заедницата на кои им треба многу итна помош од слични послаби тенисери.

– Нема тенисер кој се бори за заздравување. Дури и оние што се во долниот дел на ранг-листа, ниту еден од нив не гладува, изјави 26-годишниот Тим.

Според него, голем дел од играчите на пониско ниво не се занимаваат професионално во тенис, и затоа не заслужуваат помош од најдобрите.

– Има многу, многу играчи кои не го ставаат спортот на прво место први и не живеат како професионалци. Јас навистина не гледам причина зошто да им дадам пари, истакнува Тим.

Во својата кариера, Доминик Тим има три настапи во финалето на Грен слем турнирите, но ги загуби сите три.

ЕУРО 2020

Македонија