сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Тешка несреќа на Ериксон на тренингот во „Монца“

Тешка несреќа на Ериксон на тренингот во „Монца“

Возачот на Заубер, Маркус Ериксон, доживеа тешка несреќа на почетокот на вториот тренинг пред Големата награда на Италија, но за среќа помина без повреди.

Шведскиот возач изгуби контрола над болидот и удри во заштитната ограда. Иако возилото беше целосно уништено, сепак Ериксон излезе од него без ниту една гребнатина.

Првиот ден на патеката „Монца“ го одбележаа променливи временски услови, а возачот на Ферари, Себастијан Фетел, оствари најдобро време.

Коронавирус