петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 125
home Останати спортови

Тешка казна за Рејсинг Поинт

Тешка казна за Рејсинг Поинт

Тимот во Формула 1, Рејсинг Поинт доби строга казна од Светската автомобилска федерација (ФИА).

Како што се наведува, протестот поднесен од тимот на Рено беше прифатен и казната беше изречена.

Рејсинг Поинт ќе остане без 15 тимски поени и 400.000 евра.

Поените ќе бидат одземени од вкупниот освоен број на Австриското Гран При, а издадено е предупредување за трките во Унгарија и Велика Британија.

Анализата утврди дека тимот што користи мотори Мерцедес исто така користел делови од автомобили Мерцедес илегално од минатата година.

Рено ја поднесе жалбата и покрај шпекулациите дека автомобилите на Рејсинг Поинт се копија на возилата на Мерцедес кои ја освоија шампионската титула. (MИА)