недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Останати спортови

Тенисер доби шестгодишна суспензија, местел натпревари (ФОТО)

Тенисер доби шестгодишна суспензија, местел натпревари (ФОТО)

Аргентинскиот тенисер Николас Кикер доби вкупнa шестгодишна суспензија, откако беше прогласен за виновен дека учествувал во местење на натпревари.

На 25-годишниот тенисер му беа изречени три години забрана за играње, како и уште три години условно, а ќе мора да плати и глоба од 25.000 долари.
Кикер, кој сега се наоѓа на 100-та позиција на АТП листата, е прогласен за виновен за местење натпревари на турнири во Италија и Колумбија во 2015 година.

Негов најдобар пласман на АТП листата е 78-то место во јуни 2017 година.

Коронавирус