петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 0
home Останати спортови

Свитолина преку Киз до четвртфиналето на УС опен

Свитолина преку Киз до четвртфиналето на УС опен

Украинката Елина Свитолина ќе игра во четвртфиналето на УС опен, откако ноќеска во осминафиналето ја совлада Американката Медисон Киз со 2-0.

Свитолина која е петта носителка на Грен слемот во Њујорк до победата дојде за еден час и 16 минути по 7:5 во првиот и 6:4 во вториот сет.

Противничка на украинската тенисерка во четвртфиналната фаза ќе биде Јоана Конта од Велика Британија.

Коронавирус