четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Останати спортови

Стојоски последен во квалификациската група на ЕП во Полска

Стојоски последен во квалификациската група на ЕП во Полска

Симболичен настап имаше Јован Стојоски на денешната трка во квалификациите на 400 метри на Европското првенство во Полска.

Единствениот македонски претставник на евро-шампионатот трката ја заврши со време 48,6 секунди.

Македонскиот атлетичар за време на трката имаше контакт со италијанскиот тркач Лоренцо Бенати, по што го загуби ритамот и не успеа на крај да стигне до позначаен резултат.

На ова првенство требаше да учествува и Дарио Ивановски на трката 1500 метри, но тој мораше да го откаже настапот поради позитивен тест на коронавирус.

Коронавирус