вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 159
home Останати спортови

Стигна потврдата: Мекгрегор долго нема да го гледаме во борба

Стигна потврдата: Мекгрегор долго нема да го гледаме во борба

Конор МекГрегор се здоби со скршеница на ногата на мечот против Дастин Поарие.

Ирецот на крајот од првата рунда доживеа скршеница што го спречи да ја продолжи борбата и забележа нов пораз од Поарие, втор во последните шест месеци.

По операцијата, МекГрегор ќе биде на патерици шест недели, а потоа ќе започне процесот на опоравување.

Она што е сигурно е дека 33-годишната ММА ѕвезда нема да се гледа во октагон најмалку една година. Ова го потврди шефот на УФЦ, Дана Вајт.

„Ќе му треба една година да закрепне и навистина не знам кога повторно ќе го гледаме“, изјави Вајт за „Фокс њуз“, додавајќи:

“Ќе видиме. Ова е жестока игра, и тој изгради огромно име и заработи планина пари. Ќе видиме како ќе се развива остатокот од неговата кариера”, додаде првиот човек на УФЦ.

МекГрегор во ММА кариера е со сооднос од 22 победи и шест порази.

Коронавирус