петок, 7. мај 2021. Вести денес: 165
home Останати спортови

Стефановски без пласман на втората трка во Монца

Стефановски без пласман на втората трка во Монца

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски остана без пласман на втората трка од првенството на ТЦР Италија, откако денеска излета од патеката во Монца и предвреме ја заврши трката.

Инцидентот се случи на шест минути пред крајот на трката и завршниот круг, во моменти кога Стефановски беше седмопласиран на патеката и натпреварувачот зад него Душан Курил имаше близок контакт со возилото на македонскиот автомобилист. По контактот, Стефановски со своето „Хјундаи“ удри во заштитната ограда и остана без пласман.

Стефановски вчера на премиерната трка беше четвртопласиран, а втора победа сезонава денеска оствари актуелниот шампион Салваторе Тавани.

Коронавирус