петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 119
home Останати спортови

Стаменковски единствен Македонец на Светското првенство во кревање тегови

Стаменковски единствен Македонец на Светското првенство во кревање тегови

Повеќекратниот шампион во „Power lifting“ во дисциплината бенч-прес, Бошко Стаменковски од Македонска Каменица е претставник на Македонија на Светското првенство кое од 16 до 23 септември се одржува во градот Егер, Унгарија.

Како што не информираше државниот рекордер по златни медали, неговиот настап е на 22 септември, а на истиот ќе му претходи мерење а потоа и натпреварот во категоријата до 75 килограми.

– Се чувствувам добро физички и психички подготвен да ги повторам резултатите од минатото. На ова натпреварување се пријавив во дисциплината бенч-прес до 75 килограми, дисциплина во која во зависност од пријавените кандидати очекувам потврда на мојата добра форма и освојување на нов медал, изјави Стаменковски.

Стаменковски пред една недела учествуваше на Интернационалното натпреварување во „STRET WORKOUT“ кое се одржа во Пула, во чии рамки во дисциплината „Pull Up“ кој го освои златниот медал.

Коронавирус