четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 145
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Останати спортови

Српските одбојкарки станаа светски првенки по трилер во пет сета против Италија

Српските одбојкарки станаа светски првенки по трилер во пет сета против Италија

Србија е нов светски шампион во одбојка за жени, откако Србинките со 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12) ја совладаа Италија во Јокохама во финалето на Светското првенство.

Предводени од брилијаната Тијана Бошковиќ со 26 поени, српските одбојкарки успеаја да стигнат до златото, иако на двапати заостануваа резултатски.

Ова е прва светска титула за српскиот женски одбојкарски тим. (МИА)

Коронавирус