четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 138
home Останати спортови

Србинот продолжува да гази во Токио

Србинот продолжува да гази во Токио

Новак Ѓоковиќ продолжува со убедливите партии на олимпискиот турнир во Токио. Иако пред мечот претставуваше мала опасност, сепак Германецот, Јан-Ленард Штруф не успеа ниту малку да го намачи Србинот.

Првиот рекет на светот го доби мечот со максимални 2-0, по сетови 6-4 и 6-3. Во осминафиналето Ѓоковиќ ќе игра против Шпанецот, Давидовиќ Фокина, а од вечерните мечеви кај мажите пласман понатаму обезбеди и Карено Буста кој беше подобар од Хрватот, Марин Чилиќ.

Кај дамите продолжува егзодусот на фаворитките, откако својот настап го заврши и Полјачката, Ига Швјонтек која беше поразена од годинашната полуфиналистка на Ролан Гарос, Шпанката, Бадоса. Во три сета пласман понатаму едвај обезбедија, Елина Монфис и Каролина Плишкова.

Коронавирус