вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Останати спортови

Србинот е голем: Ѓоковиќ го прифати предизвикот на Шарапова и донира пари за Австралија (ФОТО)

Србинот е голем: Ѓоковиќ го прифати предизвикот на Шарапова и донира пари за Австралија (ФОТО)

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека секогаш е подготвен да помогне онаму каде што е тешко, за што најдобар доказ е неговата денешна преписка со Марија Шарапова, која го предизвика да ја удвои нејзината донација за помош на опуштената од пожари Австралија.

Вториот во моментов на АТП-листата, кој во моментов настапува на АТП-купот во Бризбејн, реши да издвои за него минимална сума за фондот за борба против огнот на Седмиот континент.

„Австралија во последните 15 години е мојот дом во јануари. Гледањето како огнот ја уништува земјата, прекрасните семејства и животните ми го скрши срцето. Сакам да донирам 25.000 долари за помош. Новак Ѓоковиќ, дали би одговорил на мојата донација“, напиша Шарапова на Твитер.

Не мина многу време пред Србинот да одговори на прозивката.

„Да, Марија, сакам и јас да донирам 25.000 долари за да ја удвоиме помошта за австралиската заедница. Со тебе сме, Австралијо“, напиша Ѓоковиќ.

Шарапова и Ѓоковиќ се само дел од светските тенисери кои се вклучија во помошта за Австралија. Се очекува солидна помош и од АТП-купот во Бризбејн каде што секој одсервиран ас вреди 100 долари, а се проценува дека на крајот ќе бидат собрани 150.000 долари само по овој основ.

Коронавирус